Vyhledat
  • ellzielinska

PÓROVITOST VLASŮ

Zjistit svůj typ vlasů je prvním krokem pro nalezení správné péče o vaše vlasy. Zjistit jejich pórovitost považuji ale za ten nejzásadnější. Určuje nám totiž, jaké produkty naše vlasy zatěžují a jaké je naopak vyživují.


A co pórovitost vlasů vlastně znamená?

Abychom přesně pochopili, co si pod tím představit, budeme se muset podívat na strukturu vlasu jako takového.


Vlasové vlákno se skládá ze 3 základních částí:


  • MEDULA představuje dřeň vlasu, jejíž hlavní funkcí je vyživování vlasu.

  • KORTEX představuje kůru vlasu. Tato kůra často tvoří až 90% objemu vlasu a udává jeho barvu, strukturu a tvar.

  • KUTIKULA představuje tenkou vrstvu chránící vlas zvenčí. Je tvořena malými překrývajícími se šupinkami, které jsou v malé míře schopné měnit svoji přilehlost.


Pórovitost vlasu v praxi tedy znamená, jak moc se jednotlivé šupinky kutikuly překrývají a cokoliv skrz mezery do vlasu propouští. Jinak řečeno, je to schopnost vlasu absorbovat a zadržet vlhkost či produkty uvnitř. Rozlišují se 3 typy pórovitosti - nízká, střední a vysoká. Každá kategorie potřebuje jinou péči a jiné produkty.


Jak zjistit jakou pórovitost mají mé vlasy?

Vzhledem k různorodosti vlasu se může stejně jako u typu vlasů stát, že jedna část hlavy obsahuje vlasy s nízkou pórovitostí a druhá část s vysokou. Toto promíchání závisí především na genetice, ale může se klidně i stát, že při častém používání chemie či tepla pouze na konkrétní oblast vlasů (např. ofina, konečky vlasů apod.) se naruší jejich kutikula a tím se změní její propustnost. V takovém případě se jedná o mixovanou pórovitost.


K definovaní vaší pórovitosti existuje několik testů, žádný ale není 100%, a proto se doporučuje udělat jich hned několik a převažující výsledek považovat za stěžejní. Předtím než se ale do jakéhokoliv testu pustíte, je potřeba připravit vaše vlasy. Testy prováděně s neumytými vlasy, tedy s vlasy obsahujícími jakékoliv vlasové produkty, nikdy neurčí správný výsledek. Existují totiž např. silikony, které vlas obalí, a přestože navenek vlas působí pohledně, nedovolí vlasu přes tuto vrstvu vstřebat nic jiného. Pracujeme proto s umytými vlasy, ale bez použití kondicionérů a jiných produktů. Ideálně vlasy po umytí necháme proschnout samovolně a až tehdy k testům přistoupíme. :-)


TEST č. 1 - Rychlost schnutí vlasů

Tento test uskutečníte už během přípravy vlasů na další testy. Jedná se totiž o dobu, za jakou vaše vlasy samovolně uschnou po umytí. Pokud je pro vás běžné, že vám vlasy uschnou zhruba do hodinky, řadí se vaše vlasy do kategorie vysoké pórovitosti. Znamená to, že je kutikula natolik otevřená, že z ní rychle uniká veškerá vlhkost. Pokud vaše vlasy samovolně usychají zhruba do 5 hodin od umytí, znamená to, že jste kategorie střední pórovitost a spadáte pod tu nejlepší možnou variantu. Máte-li ale problém s tím, že jsou vaše vlasy i ráno po večerním umytí stále vlhké, nacházíte se v kategorii nízká pórovitost.


TEST č. 2 - Test se sklenicí

Pokud by měl být ze všech testů pouze jeden, který zkusíte, doporučuji právě tento. Bude potřeba si na něj připravit sklenici vody pokojové teploty (ideálně odstátou) a několik specificky umytých a uschlých vlasů. :-) Vlas položíme na hladinu a lehkým ponořením se ujistíme, že jsme jej namočili celý. Necháme takto vlas stát zhruba 5 minut a na základě jeho pozice můžeme určit, o jakou pórovitost se jedná. Pokud se vlas nachází stále na hladině, jedná se o nízkou pórovitost. Pokud se vlas nachází na dně sklenice, jedná se o vysokou pórovitost. V ideálním případě se vlas nachází zhruba v polovině sklenice, viz obrázek. Pro jistější výsledek použijeme několik vlasů z různých částí hlavy.TEST č. 3 - Hmatový test

K tomuto testu nebudete nic potřebovat. Po tom, co vlasy samovolně uschnou uchopte jeden vlas mezi dva prsty a postupně projeďte vlas od konečku ke kořínkům. Pokud se vám vlas zdá hladký, jedná se o nízkou pórovitost. Pokud se vlas zdá být hodně hrubý (máte pocit, jako by na vlasu byly malé uzlíky), jedná se o pórovitost vysokou. Střední pórovitost je zde bohužel těžko specifikovatelná, neboť stejně jako vysoká pórovitost je strukturou hrubší.


TEST č. 4 - Test absorpce

Tentokrát si připravíme vodu pokojové teploty do rozprašovače a na pramen suchých vlasů ji nastříkáme. V tuto chvíli musíme pečlivě sledovat, jakým způsobem se vstřebává voda do vlasů. Pokud se vám zdá, že se na povrchu vlasů vytváří kapičky a ani zhruba po minutě není voda zcela vstřebaná, jedná se o nízkou pórovitost. Pokud se voda okamžitě vsákne, jedná se o pórovitost vysokou. V ideálním případě se voda do vlasu vstřebá po několika vteřinách, zhruba půl minutě. To značí vyvážení a střední pórovitost vlasů.


tip: Obecně se můžete zamyslet nad tím, jak dlouho vám zhruba trvá, než máte vlasy při umývání mokré. V mém případě, pod přímým proudem vody mé vlasy potřebují někdy i 2-3 minutky, než jsou zcela mokré. Mám tedy v tomto testu nízkou pórovitost. :-)


Toto jsou základní způsoby, jakým se dá určit pórovitost vašich vlasů. Pokud jsou ale vaše výsledky stále nerozhodné, mohly by vám pomoci obecné definice jednotlivých kategorií.

Na to se zaměřím ve článku - NÍZKÁ, STŘEDNÍ A VYSOKÁ PÓROVITOST.


Jaká pórovitost vám z testů vyšla?


Mé vlasy mají jednoznačně nízkou pórovitost a dlouhá léta jsem se o ně špatně starala. Používala jsem produkty, které nedokázaly skrz kutikulu proniknout, tudíž vlasy nebyly vůbec vyživené, vysychaly a tím se mi extrémně lámaly. :-( Teď už ale vím, jak na ně a konečně se mi začaly ukazovat mé přirozené kurdlinky. <3


Přeji krásnou středu!


E. 💋22 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • Black Instagram Icon
  • Černá Pinterest Icon
  • Black Spotify Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now