Vyhledat
  • ellzielinska

TYPY VLASŮ

Aktualizace: 2. led 2020Určení Tvého typu vlasů je výchozím bodem pro nalezení správných produktů a účesů pro tvé vlasy. Existuje několik způsobů, jakými se vlasy rozdělují. Já osobně se řídím systémem, který zavedl Andre Walker. Podrobně popisuje různé typy vlasů, které se běžně nachází v širším popisu "kudrnaté vlasy".


Jedná se o 4 kategorie:

1 - rovné

2 - vlnité

3 - kudrnaté

4 - naprosto kudrnaté :-)Kategorie bylo ještě potřeba kvůli rozmanitosti vlasů rozdělit do 3 podkategorií - A, B, C. Tyto podkategorie se snaží definovat průměr vlny. Označení vlasů - 4C - proto představuje velké množství velmi úzkých kudrlin.

Každá kategorie vlasů potřebuje jinou péči a můžeš od nich očekávat různé reakce na jeden stejný produkt.
Kategorie 1 - ROVNÉ VLASYZe všech typů vlasů jsou to právě rovné vlasy, na kterých se nejvíce projevuje přirozený lesk. Jsou to také nejodolnější vlasy - je značně těžší je poškodit a poměrně těžko se mění jejich struktura. Díky mazu, (oleji, produkovanému v mazových žlázách pokožky) který si po rovném vlasu jednoduše najde cestu od kořínků až ke konečkům, také získaly titul nejvíce mastících se vlasů.Tip: Pokud se Ti tvé vlasy mastí tak moc, že si je musíš mýt každý den, bude to způsobené nadměrnou tvorbou mazu. Nadměrná tvorba mazu vzniká právě nadměrným mytím vlasů, protože produkovaný maz je přirozenou součástí vlasů. Při jeho častém odstraňování má pokožka tendence maz nadměrně produkovat, aby jej opět doplnila. Toto téma ještě podrobněji rozeberu ve článku Nadměrná tvorba mazu.
Kategorie 2 - VLNITÉ VLASY


Vlnité vlasy zařazujeme do kategorie 2. Jsou to vlasy na půli cesty mezi rovnými a kudrnatými. To znamená, že i u nich nalezneme přirozený lesk. Jen méně výrazný než na rovných vlasech a více výrazný než na kudrnatých. Čím dál na škále kudrnatých vlasů jdeme, tím menší přirozený lesk můžeš očekávat.


Oproti rovným vlasům mají kudrnaté vlasy vyšší sklony k FRIZZ. A teď přichází kámen úrazu, protože zkrátka není v mých silách najít české slovo, které by tento jev vysvětlovalo. Věřím, že to slovo existuje a budu ráda, když mi ho napíšeš do komentářů. :-) Abych ale mohla pokračovat dál, zkusím Ti tento jev stručně vysvětlit.
Frizz

S tímto jevem se setkáme převážně u kudrnatých vlasů. Abychom frizz pochopili, musíme znát základní strukturu vlasu. Vlas má dřeň - MEDULU, vlasovou kůru - CORTEX a KUTIKULU, která je chrání. Pokud nejsou vlasy pravidelně vyživovány, mají tendenci vysychat a následně otevírat vlasovou kutikulu, aby nasály vlhkost. Tento jev se objevuje i při nadměrném používání vysoké teploty na vlasy. Po otevření kutikuly vlasů dochází k zadrhávání jednoho vlasu o druhý. Více se o tomto tématu se ale dozvíš v článku Pórovitost vlasů.Teď, když už zhruba víš, co to frizz znamená, můžu pokračovat dál. :-) Jak jsem psala výš, čím kudrnatější vlasy jsou, tím víc mají tendence vytvářet frizz. Typ vlasů 4C se bez něj téměř nevyskytuje, a nebo je třeba velký kus práce a správných produktů, aby byla struktura vlasů více definovaná. Také se u vlnitých vlasů začíná projevovat poměrně obtížnější stylování do účesů. Typ vlasů 2A můžeš lehce střídat mezi kudrnatými a rovnými vlasy, zatímco 2B a 2C už hůře dosahuje rovných vlasů, stále je to ale reálné. Jen u se nich začíná více projevovat vliv okolní vlhkosti na vlasy, ale o tom si více povíme níž.Tip: Protože jsou vlnité vlasy náchylnější k frizz, je vhodné po každém tepelném upravování vlasy zchladit. Vyfoukat je studeným vzduchem, aby se uzavřela kutikula vlasu. Účes tím zůstane déle ve své původní podobě. :-)
Kategorie 3 - KUDRNATÉ VLASY


Kudrnaté vlasy jsou specifické převážně tím, že pokud trochu natáhneš jejich pramen, zjistíš, že má tvar podobný písmenu S. Pravděpodobně se někdy setkáš jak s velkými, tak s malými písmeny S, případně mohou vlasy dosáhnout až tvaru písmena Z. Zkrátka se u tohoto typu vlasů vyskytuje výrazná textura/zakřivení, ať už s přidanými produkty, nebo ne. Tento typ vlasů je velmi silný, hodně ovlivnitelný počasím a náchylný k poškození. Nedostatek správné péče může způsobovat nevýrazné/nespecifikované kudrliny. (viz obrázek u Frizz)Tip: Kudrnaté vlasy jsou "nejtemperametnější" vlasy, ze všech typů vlasů. Pokud na ně použiješ příliš mnoho stylingového produktu, kudrliny tím zatížíš a spadnou dolu - budou naomak i vzhledově mastné. Pokud naopak použiješ příliš málo produktu, můžeš očekávat pořádné afro -->

Klíčem k zaručení účesu bez námahy a frizz, je nalezení správné vlasové rutiny.

Vlasy je potřeba každý týden mýt, vyživovat, hydratovat a aplikovat pro Tebe správné produkty, které se ale odvíjí i od tvé pórovitosti...

Kategorie 4 - NAPROSTO KUDRNATÉV angličtině se tento typ vlasů nazývá KINKY i COILY, tedy vlasy ve tvaru cívky. Navzdory všem náznakům, jsou tyto na pohled pevné vlasy velmi jemné a křehké. Jsou hrubé a choulostivé zároveň. Každý pramen těchto vlasů má obvykle takzvaný zig-zag vzorek (vlasy už převážně jen ve tvaru písmena z). Tím, že jsou tyto vlasy nejsušším typem, jsou velmi náchylné k vysychání a následnému ulomení vlasu od zbytku. Vyžadují proto opravdu jemné zacházení. Mnoho lidí si myslí, že tento typ vlasů téměř neroste. To je ale mylná představa, protože tato textura roste stejně rychle, jako ostatní. Bohužel se u nich ale vyskytuje shrinkage.Shrinkage (smršťování)

Jedná se o jev, který se vyskytuje u každého typu vlasů, který se jakkoliv vlní. Zvlnění pramenu způsobuje, že se jejich reálná dálka díky vlnám zkracuje. V závislosti na typu vlasu a pórovitosti vlasů se mohou kudrnaté vlasy smrštit až o 90%. Jedná se o zcela normální jev a je známkou zdravých vlasů. Ukazuje, že mají vlasy dobrou elasticitu.


Přestože by si to mnoho žen přálo, tomuto smršťování se nadá permanentně zabránit. Existují způsoby, kterými se vlasy narovnají dočasně. Nedá se ale změnit struktura, se kterou nám nové narostou.
Tip: Péče o tyto vlasy je nejnáročnější ze všech. Tím, že jsou tyto vlasy opravdu nejsušším typem, je třeba je pravidelně hydratovat, jinak se vskutku snadno rozpadají. Určitě by ve tvé sbírce produktů neměly chybět podobné produkty: vlasové krémy, hydratační kondicionéry, vlasové výživy, přírodní oleje, másla. Naopak je potřeba vyhnout se minerálům, vazelíně a těžkým voskům.Závěrem bych chtěla říct, že se nutně nemusíš zařadit do jedné kategorie, protože já bych osobně své vlasy zařadila do skupiny někde mezi 3C a 4A. Správná kategorie je opravdu jen prvním krokem ke zlepšení kvality vlasů. V příštím článku bych se ráda zaměřila na vlasovou pórovitost.


A do jaké skupiny patříte vy? Slyšeli jste už někdy o tomto vlasovém rozdělení?

Napiš to mi o tom dolů do komentářů.


E. 💋

46 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • Black Instagram Icon
  • Černá Pinterest Icon
  • Black Spotify Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now